2012 All-State Teams
All State 4A
Pitcher Will Coursen-Carr (Sr.) Fort Wayne SOuth Side
  Taylor Lehnert (Sr.) Lake Central
Catcher Jacob Barnes (Sr.) New Palestine
1st Base Drew Clark (Sr.) Fishers
2nd Base Austin Plasterer (Sr.) Homestead
3rd Base Gabe Acevedo(Sr.) Portage
Shortstop Troy Kuhn (Sr.) Zionsville
Outfielder Isaac Sampen (Sr.) Brownsburg
  Brandon Soat (Sr.) Homestead
  Alex Krupa (Jr.) Greenwood
All State 3A
Pitcher Tyler Anderson (Sr.) Hamilton Heights
  Jake Bauer (Sr.) Edgewood
Catcher Jake Wright (Sr.) Kankakee Valley
1st Base Taylor Horn (Sr.) Leo
2nd Base Alex Isgrigg (Sr.) Frankfort
3rd Base Troy Paris (Sr.) Mount Vernon
Shortstop Caleb Rasmussen (Sr.) Crawfordsville
Outfielder Cody Thornton (Sr.) West Vigo
  Marcus Pingleton (Jr.) Western
  Zach Defries (Sr.) Kankakee Valley
All State 2A
Pitcher Mike McCormick (Sr.) Speedway
  Ryan Keaffaber (Jr.) Northfield
Catcher Andy Roser (Jr.) Northfield
1st Base Chris Eckersley (Sr.) Park Tudor
2nd Base Zach McCoy (Jr.) Lewis Cass
3rd Base Dakota Ware (Jr.) Seeger
Shortstop Ryan Spaulding (Sr.) Oak Hill
Outfielder Eric Price (Sr.) Sheridan
  Austin Hooker (So.) Tipton
  Kevin Rex (Jr.) Park Tudor
All State 1A
Pitcher Nathan Hannan (Jr.) Rising Sun
  Austin Munn (Sr.) Lafayette Central Catholic
Catcher Kyle Whitlow (Sr.) Frontier
1st Base Conner Whitmer (Jr.) Loogootee
2nd Base Jon Miller (Jr.) Cowan
3rd Base Garrett Walter (Sr.) South Central (UM)
Shortstop Trey Bradley (Jr.) Orleans
Outfielder Bryce Brockett (Jr.) Indianapolis Lutheran
  Greg Fadell (Sr.) Washington Township
  Brock Dowell (Sr.) Shakamak
Honorable Mention

Class 4-A: Garrett Sherrell (Jr.) – New Albany; Isaac Crafton (Jr.) – Jeffersonville; Cody Strong (Sr.) – McCutcheon; Jake Fox (Jr.) – Anderson; Kendall Whitman (Sr.) – Huntington North; Joe Ardizonne (Sr.) – Roncalli; Andrew Sink (Sr.) – Anderson; Bayley Coleman (Sr.) – DeKalb; Brock Koehler (Sr.) – Center Grove; Curtiss Irving (Jr.) – Greenfield Central; Ben Kocher (So.) – Zionsville; Clark Pence (Sr.) – Greenfield Central; Landon Fink (Jr.) – Greenwood; Brad Walker (Sr.) – Center Grove; Jordan Striegel (Sr.) – New Albany; J.P. Pena (Sr.) – Fishers; Colin Hawk (Sr.) – Roncalli; Cody Gardner (Sr.) – Terre Haute North; Wes Edrington (Jr.) – Hamilton Southeastern; Conner King (Sr.) – New Castle; Cody Frazier (Sr.) – Huntington North; Matt Woolwine (Sr.) – Fishers; Blake Baumgartner (Sr.) – Fishers; Nik Bailey (Sr.) – Bedford North Lawrence; Jaylen Quarles (Sr.) – Lawrence Central; Caleb Baechtold (Sr.) – Bloomington South; Chase Fieldhouse (Sr.) – Lake Central; Grant Wilson (Sr.) – Fort Wayne Carroll; William Moore (Jr.) – Decatur Central; Terrance Parks (Jr.) – Center Grove; Peyton Newsom (Jr.) – Anderson; Curtis Wilson (Jr.) – Anderson; Alex McCune (Sr.) – Evansville North; Luke Scarlett (Jr.) – Evansville North; Daniel Ayers (Jr.) – Columbus North; Josh Rogers (Jr.) – New Albany; Trevor Storie (Sr.) – Huntington North; Trent Astle (Jr.) – Jeffersonville; Jimmy McNamara (Sr.) – Lake Central; Trey Ball (Jr.) – New Castle; Devin Williams (Jr.) – Evansville North

Class 3-A: Taran Temple (Sr.) – Delta; Hector Lopez (Jr.) – Frankfort; Mark Giesler (Jr.) – Jasper; Nic Meyers (Sr.) – Brebeuf Jesuit; Andrew Adelsperger (Sr.) – Peru; John O’Malley (Sr.) – Benton Central; Corleone Desimore (Sr.) – Jimtown; Brian Hakes (Sr.) – Bellmont; Dane Giesler (Sr.) – Jasper; Josh Van Meter (Jr.) – Norwell; Jackson Boyce (Jr.) – Leo; Mike Brosseau (Sr.) – Andrean; Skyler Brand (Jr.) – Delta; Chase Peters (Sr.) – Plymouth; Taylor Jones (Jr.) – North Montgomery; Chris Minks (Sr.) – Crawfordsville; Jalen Hyde (Sr.) – Washington; James Hackworth (Sr.) – Tippecanoe Valley; Nick Gobert (Jr.) – Jasper; Conner Hale (Sr.) – Brebeuf Jesuit; Zac Ryan (Jr.) – Andrean

Class 2-A: Jullian Snyder (Jr.) – Union County; Glen McClain (Jr.) – Fremont; Austin Mannan (Jr.) – Cloverdale; Dalton Combs (Jr.) – Adams Central; Austin Bourne (Sr.) – Union COunty; Heath Reynolds (Sr.) – Wapahani; Brian Dale (Sr.) – Cloverdale; Mitch Yeagy (Sr.) – Alexandria; Austin Fuller (Jr.) – Union County; Shea Beauchamp (Jr.) – Wabash; Hunter Brown (Sr.) – Eastern Hancock; Jon Keesling (Sr.) – Wapahani; Austin Foreman (Sr.) – Lewis Cass; Jared Lauer (Sr.) – South Spencer; Jared Meliff (Sr.) – North Posey; Jeff Scott (So.) – Clinton Central; Evan Fout (Sr.) – Eastern Hancock; Aaron Gegg (Sr.) – Covenant Christian; Matt Baker (Sr.) – Union COunty; Dustin Wanner (Sr.) – South Adams; Elijah Jones (Sr.) – Winchester; Dakota Nelson (Jr.) – Triton Central; Cody Wallace (Jr.) – Eastern Hancock; Nathan Tretter (Jr.) – Southridge; Ryan Eastep (Jr.) – Wapahani; Andrew Daggett (Sr.) – Lewis Cass; Khole Stephen (Sr.) – Seeger; Conner McLaughlin (Sr.) – Manchester; Madison Foster (Sr.) – Park Tudor; Kyle Seger (Sr.) – Southridge

Class 1-A: Jake Moore (So.) – Kouts; Aaron Wells (Sr.) – Cowan; Adam Miller (Sr.)- Hauser; Justin Ahaus (Sr.) – Oldenburg; Trent Tatlock (Jr.) – Edinburgh; Brent Yeryar (So.) – Shakamak; Jacob Boston (Jr.) – South Central (UM); Andrew Hubertz (Jr.) – Lafayette Cenral Catholic; Riley Benner (Jr.) – Tri County; Jordan Yale (Sr.) – South Central (Elizabeth); TR Banks (Sr.) – Edinburgh; Ethan Little (Sr.) – Borden; Luke Miller (Fr.) – Cowan; Casey Miller (So.) – Loogootee; Joe Gress (Jr.) – NE Dubois; Austin Knear (so.) – South Central (Elizabeth); Nick Stone (Sr.) – Lafayette Central Catholic; Mason Roberts (Sr.) – Rossville; Patrick Green (Jr.) – Shakamak; Hunter Gladish (Jr.) – Frontier; Reid Thayer (Sr.) – Hauser; Alex Schoettmer (So.) – Jac-Cen-Del; Alex Wiseman (Sr.) – South Central (Elizabeth); Sammy Wilkerson (Jr.) – Edinburgh

ylsw-lmw2.accessdomain.com