2011 All-State Teams
All State 4A
Pitcher Connor Podkul (Sr.) LaPorte
  Kyle Rupe (Sr.) Perry Meridian
Catcher Drake Duncan (Jr.) Ben Davis
  Kyle Norris (Sr.) Decatur Central
1st Base Jared Miller (Sr.) Avon
2nd Base Andrew Eiler (Sr.) Avon
3rd Base Zach VanLandingham (Sr.) FW Carroll
Shortstop Jordan Striegel (Jr.) New Albany
Outfielder Ryan McPike (Sr.) Avon
  Cody Frazier (Jr.) Huntington North
  Tony Cheky (Sr.) Portage
  Ashton Perritt (Sr.) Whiteland
  Chase Fieldhouse (Jr.) Lake Central
All State 3A
Pitcher Brandon Pease (Sr.) New Haven
  Kyle Briner (Sr.) Silver Creek
Catcher Chris Minks (Jr.) Crawfordsville
1st Base Joel Hobson (Jr.) Crawfordsville
2nd Base Drew Brantley (Sr.) Western
3rd Base Josh Van Meter (So.) Norwell
Shortstop David Gunst (Sr.) New Palestine
Outfielder Randall Metzger (Sr.) New Haven
  Jordan Jackson (So.) Crawfordsville
  Jake Hayden (Sr.) FW Concordia
All State 2A
Pitcher Andy Wellwerts (Sr.) Hanover Central
  Ryan Keaffaber (So.) Northfield
Catcher Heath Reynolds (Jr.) Wapahani
1st Base Tyler Simmons (Sr.) Taylor
2nd Base Jordan Ashbrook (Sr.) Union County
3rd Base Kyle Hardacker (Sr.) Park Tudor
Shortstop Jeff Scott (Fr.) Clinton Central
Outfielder Jake Althouse (Sr.) Oak Hill
  Nathan Hall (Sr.) South Spencer
  Nolan Smith (Sr.) Park Tudor
All State 1A
Pitcher Connor Strain (Jr.) North Central (Farmersburg)
  Austin Munn (Jr.) Lafayette Central Catholic
Catcher Cole Johnson (Jr.) North Central (Farmersburg)
1st Base Craig Bell (Sr.) North Central (Farmersburg)
2nd Base Kyle Craig (Sr.) Borden
3rd Base Travis Demerly (Sr.) Frontier
Shortstop Tim Johnson (Sr.) Riverton Parke
Outfielder Blake Price (Sr.) Riverton Parke
  Dakota Harrell (So.) Henryville
  Cyle Knecht (Sr.) Covington
Honorable Mention

Class 4-A: Kyle Upp (Sr.) – LaPorte; Cody Strong (Jr.) – McCutcheon; Ryan Bertram (Jr.) – Evansville Harrison; Andrew Cope (Sr.) – Evansville Harrison; Clark Pence (Jr.) – Greenfield Central; Drew Clark (Jr.) – Fishers; A.J. Smith (Sr.) – Franklin Central; Alex Krupa (So.) – Greenwood; Gabe Acevedo (Jr.) – Portage; Ricky Wheatfill (Sr.) – Terre Haute South; Joey Forney (Sr.) – Bloomington South; Grant Chamberlain (Sr.) – Evansville Harrison; J.P. Pena (Jr.) – Fishers; Brandon Kreig (Sr.) – Lawrence Central; Matt Woolwine (Jr.) – Fishers; Tanner Tully (So.) – Elkhart Central; Drew Small (Jr.) – Zionsville; Nolan Rogers (So.) – Bloomington South; Jason Kissel (Sr.) – Evansville Harrison; Ant Roach (Sr.) – Fishers; Bryan Chenoweth (Sr.) – McCutcheon; Brad McCaslin (So.) – Avon; Alex Westrick (Sr.) – Zionsville; Keith Mahler (Sr.) – Highland

Class 3-A: Zach McKinney (Sr.) – Mt. Vernon (Fortville); Andrew Suciu (Sr.) – Leo; Andrew Knapp (Sr.) – Hamilton Heights; Zach Allam (Jr.) – Edgewood; Mike Tilley (Sr.) – Kankakee Valley; Ty Simpson (Sr.) – Heritage Hills; Jackson Boyce (So.) – Leo; Andrew Price (Sr.) – Mishawaka Marian; Brady Thomas (Sr.) – New Palestine; Tanner Rosenbarger (Sr.) – Benton Central; Nick Hollowell (Jr.) – Muncie South; Kyle Kempf (Sr.) – Evansville Bosse; Drew Rosbottom (Sr.)- Heritage Hills; Troy Montgomery (So.) – Mt. Vernon (Fortville); Landon Curry (Sr.) – Norwell; Tyler Willinger (Sr.) – Charlestown; Kevin Bobby (Sr.) – Kankakee Valley; Brian Beachy (Sr.) – Northwestern; Sean Liedtky (Sr.) – John Glenn; Scott West (Sr.) – West Vigo; Chris Jansen (Sr.) – Bishop Chatard; Logan Blair (Sr.) – Mt. Vernon (Fortville)

Class 2-A: Peyton Ross (Sr.) – Northfield; Jarod Silvers (Sr.) – Northeastern; Tony Zunica (Sr.) – Guerin Catholic; Justin Wead (Sr.) – South Spencer; Joey Burns (Sr.) – Wabash; Max Zhang (Sr.) – Park Tudor; Andy Roser (So.) – Northfield; Payton Karl (Sr.) – Bloomfield; Ryan Spaulding (Jr.) – Oak Hill; Brandon Estep (Sr.) – Wapahani; Steve Stunda (Sr.) – Eastern Hancock; Aaron Gardner (Sr.) – Wapahani; Brent Sherman (Sr.) – Forest Park; Conner McLaughlin (Sr.) – Manchester; Spencer Moore (Sr.) – Covenant Christian; Andrew Shepherd (Jr.) – Wabash; Matt Brankle (Sr.) – Taylor; Matt Pletzke (Sr.) – Guerin Catholic; Jordan Meece (Sr.) – South Spencer; Scott Baker (Sr.) – Manchester

Class 1-A: Alex Fischer (Sr.) – West Central; Jake Peters (Sr.) – Daleville; Trent Tatlock (So.) – Edinburgh; Zach White (Sr.) – Riverton Parke; Ryan Clayton (Sr.) – Daleville; Mark Steiner (Jr.) – Blue River; Grant Newlin (Sr.) – Cowan; Zach Wilson (Sr.) – Borden; Jake Willhite (Jr.) – Rising Sun; Andrew McDaniel (Sr.) – New Harmony; Steve Jacobs (Sr.) – Orleans; Jake Churchill (Sr.) – Lafayette Central Catholic; Drew Bennett (Sr.) – Bethesda Christian; Matt Gatewood (So.) – South Decatur; Jake Keough (Sr.) – Kouts; Nick Stone (Jr.) – Lafayette Central Catholic; Conner Ferdinand (Jr.) – Tri County; Hunter Gladish (Jr.) – Frontier; Tyler Jones (Sr.) – Rising Sun; Zac Kempf (Sr.) – Rockville; Riley Benner (So.) – Tri County; Brett Haan (Sr.) – Lafayette Central Catholic

ylsw-lmw2.accessdomain.com