2007 All-State Teams
All State 4A
Pitcher Bryce Robinson (Jr.) Kokomo
  Andrew Cook Center Grove
Catcher Trey Forbes East Noble
1st Base Tyler Reimer Zionsville
2nd Base Tyler Spillner (Jr.) Fort Wayne Northrop
3rd Base Andrew Quinnette Kokomo
Shortstop Ryan Wright (Jr.) Homestead
Outfielder Michael Bradburn Brownsburg
  TJ Stark Cathedral
  Drew Haynes New Albany
  Daniel Surdi Hamilton Southeastern
All State 3A
Pitcher Cal Bowling (Jr.) Yorktown
  Emilio Domondon (Jr) West Lafayette
Catcher Rhett Goodmiller (Jr.) Norwell
1st Base Ty Adams Brebeuf Jesuit
1st Base Ryne Otis (Jr.) Norwell
2nd Base Michael Carpen Hammond Clark
3rd Base Sam Schmeltzer South Dearborn
Shortstop Scott Pedersen Edgewood
Outfielder Scott Woodward Norwell
  Andy Dunscomb West Lafayette
  Albert Carpen Hammond Clark
All State 2A
Pitcher Jake Mullis North Putnam
  Bryce Shafer Northfield
Catcher Josh Allred Winamac
1st Base Travis Case Adams Central
2nd Base Micah Johnson (So.) Park Tudor
3rd Base Brody Solmos (Jr.) John GLenn
Shortstop Joe Haase(Jr) Knightstown
Outfielder Alex Smith Northwestern
  Derek Undem Wapahani
  Balke Monar (Jr.) South Spencer
All State 1A
Pitcher Kyle Lawson Hauser
  TJ Amerman Riverton Parke
Catcher Jack Bobillo (Jr.) Marquette Catholic
1st Base Dru Anthrop (So.) Lafayette Central Catholic
2nd Base Dustin Sterrett (Jr.) Frontier
3rd Base Scott Schnepp Frontier
Shortstop Steven Combs Whiting
Outfielder Rich Cooper Clinton Prairie
  Jon Graves Cowan
  Cory Emmons Indianapolis Lutheran
  Zach Osman Marquette Catholic
Honorable Mention

Class 4-A: Tucker Barnhart (So.) – Brownsburg; Taylor Futterknecht – Elkhart Central; Jordan Foster – Perry Meridian; Dominic Spadafora (Jr.) – FW Carroll; Tim Mummery – Crown Point; Drew Schmidt – New Albany; Brett Keeler (Jr.) – Munster; Drew Hormann – Lawrence Central; Connor Kozlowski – Columbus North; Jake Hansen (Jr.) – Westfield; TJ Baumet – Brownsburg; Daniel Nichols – Castle; Jarrod Ridner (Jr.) – Southport; Jake Niehaus – Jeffersonville; Shawn Ferguson – Mishawaka; Kyle Waggoner – Brownsburg; Chris Saroff – Crown Point; Brent Kimbro; Jarad Miller – FW Carroll; Mike Sobol – South Bend Clay; Anthony Agnew – Cathedral

Class 3-A: Josh Ludy (Jr.) – Jay County; Brett Corbett – Plymouth; John Dury (Jr.) – Chatard; Ty Foster – Perry Meridian; Ian Boone (So.) – Jasper; Chris Story – New Palestine; Derek Kunzman – Kankakee Valley; Craig Heinz – Vincennes Lincoln; Matt Lancaster (So.) – West Lafayette; Adam Schenk – Evansville Mater Dei; Zach Tanner (Jr.) – Yorktown; Matt Dobin – Kankakee Valley; Justin Blinn – Vincennes Lincoln; Cody Rupp – Mount Vernon (Posey); Derek Katter – Jasper; Josh Collier (So.) – Edgewood; Mike Arvin – Andrean; Matt Kuna – Griffith; Michael Jobe (Jr.) – Jay County; Cameron Hobson (Jr.) – Crawfordsville; JT Stenftenagel – Jasper; Sean Damer – Brebeuf Jesuit

Class 2-A: Joswh Cobb (jr.) – Boone Grove; Josh Lyon (Jr.) – Heritage Christian; Kyle Beachy – Northwestern; Brian Bogard – John Glenn; Derek Gibson – Perry Central; Austin Cofield (Jr.) – Northeastern; Andrew Morrical – Madison-Grant; Jared Jenkins – Oak Hill; Nathan Miller – Northwestern; Brian Buening – Southridge; Tyler Fisher – Kokomo Taylor; Michael Fear – SOuth Ripley; Braden Birk – Northfield; Adam Christner (So.) – Westview; Nick Havens – Wheeler; Garrett Segraves – Lewis Cass; John Seiler – SOuth Spencer; Austin Turner – Park Tudor; Cole Bowman – Fountain Central; Ryne Brown – Madison-Grant; Josh Davis – South Spencer; Kyle Dillon – Kokomo Taylor; Kyle Erwin – Providence; Travis Webster – Switzerland County

Class 1-A: Steven McNabb – Shakamak; Josh Troxel – LaCrosse; Evan Walter – South Central (UM); Ridge Inman – Shakamak; Shane richards – Henryville; Paddy McMahon – FW Canterbury; Kirby Campbell (So.) – Cowan; DJ VanOrden (Jr.) – Howe Military; Griffin Richeson (Jr.) – Lafayette Central Catholic; Elliott Shannon – Morristown; Nick Purichia – Indianapolis Ritter; Quentin Jones – North White; Matt Turnpaugh (Jr.) – caston; Justin Huff – Jac-Cen-Del; Luke Alstott – Springs Valley; Pat Fleming – Christian Academy of Indiana; Pete Schmith (Jr.) – Morristown; Wes Bucher – South Central (UM); Trenton Hensler – Tri-County; Samuel Walker – Lafayette Central Catholic

ylsw-lmw2.accessdomain.com