2006 All-State Teams
All State 4A
Pitcher Derek Bryant Elkhart Memorial
  Tony Sedlmeyer Fort Wayne Snider
Catcher Josh Phegley Terre Haute North
1st Base Tyler Reimer (Jr) Zionsville
2nd Base Nick Overmyer LaPorte
3rd Base Jason Foor Columbia City
Shortstop Ryan Strausborger Elkhart Memorial
Outfielder Pat Coffey Cathedral
  John Reberger Northview
  Nick Ciolli Terre Haute North
All State 3A
Pitcher Matt Bischoff New Haven
  JT Stentfenagel (Jr) Jasper
Catcher Zach Dygert Angola
1st Base Garrett Curless New Prairie
2nd Base Josh Buell Angola
3rd Base Joe Mack Andrean
Shortstop Andrew Stout Elwood
Outfielder Nick Betzner (Jr) Maconaquah
  Adam Klingelhoffer South Dearborn
  Ryan Shell Mississinewa
All State 2A
Pitcher Jake Mullis (Jr) North Putnam
  Ryne Brown (Jr) Madison-Grant
Catcher Zach Dale Hagerstown
1st Base Brad Piatt Lewis Cass
2nd Base Brad Needler Oak Hill
3rd Base Jeremy Hazelbaker Wapahani
Shortstop Tyler Fisher (Jr) Kokomo Taylor
Outfielder Chris Jarrett Hagerstown
  Josh Wilcox Northfield
  Garrett Segraves (Jr) Lewis Cass
All State 1A
Pitcher Kevin Lombard Michigan City Marquette
  TJ Amerman (Jr) Riverton Parke
Catcher Steve McNabb (Jr) Shakamak
1st Base Keith Kadinger Cowan
2nd Base Aryn Ross Hauser
3rd Base Bobby Mosser Lafayette Central Catholic
Shortstop Jacob Pickett Frontier
Outfielder Jacob Mathers Orleans
  Kory Benbow Cowan
  Jared Rehmel Shakamak
Honorable Mention

Class 4-A: Dan Black – Carmel; Brett Clark – Lake Central; Nick Lacey – Greenfield Central; Thomas Hauer (Jr) – Bedford North Lawrence; Zach Taylor (Jr) – Fort Wayne Carroll; Scott Sexton – Hamilton Southeastern; Mike Keltz – Avon; Brad Henke – Cathedral; Tyler Rogers – Lafayette Jeff; Cory Webb – Hamilton Southeastern; Justin Lammers – Westfield; Brett Bohannon – Center Grove; Stephen Geller – Avon; Kevin Gillespie – Bedford North Lawrence; Ryan Wright (So) – Homestead; Cole Vicars (Jr) – Terre Haute South; Gary King – Brownsburg; Anthony Nobles – Elkhart Memorial; Kyle Brookey – Hamilton Southeastern, Kyle Corcoran (Jr) – Logansport, Bryce Robinson (So) – Kokomo; Chris LaGrow – Fort Wayne Snider; Bart Carter – Franklin; Adam Farag – Merrillville; Shawn Marquardt (Jr) – Carmel; Drew Storen (Jr) – Brownsburg; Scott Bickel – Huntington North; Heath Riley – Lafayette Jeff

Class 3-A: Josh Jarboe – Connersville; Sam Linette – Jasper; Rhett Goodmiller (So) – Norwell; Curtis VanDeVenter – Whiteland; Kolin Atkin – Brebeuf Jesuit; Justin Boser (Jr) – Hamilton Heights; Broc Litherland – Jasper; Cameron Hobson (So) – Crawfordsville; Adam Morrison (Jr) – Bishop Luers; Donovan Drake (Jr) – Whiteland; Brian Bell – Griffith; Sam Schmeltzer (Jr) – South Dearborn; Thomas Kirkton – Angola; Jacob Schwartz – Western; Craig Heinz (Jr) – Vincennes Lincoln; Adam Norton (Fr) – Andrean; Ethan Wilson (Jr) – Pendleton Heights; Kreigh Williams (Jr) – Norwell; Matt Dobin (Jr) – Kankakee Valley; Troy Hudson – Peru; Andy Dunscomb (So) – West Lafayette; Drew Aff (So) – West Vigo; Ross Love (Jr) – Western; Chris Schenk (Brebeuf Jesuit); David Wallace (Jr) – Hammond Morton; Andrew Hammon – Peru; Adam Klatka – Jasper; Morgan Coombs – West Vigo; Brad Schnepp – Pendleton Heights; Jarrod Parker (Jr) – Norwell; Zach Pettet – Benton Central; Matt Westenkirchner – Brebeuf Jesuit

Class 2-A: Dustin Allman (Jr) – Brownstown Central; Tyler Bokinsky (Jr) – Oak Hill; Dylan Hardisty (Jr) – Linton; Kyle Richards (Jr) – Mitchell; Alex Ridlen (So) – Northwestern; Caleb Bean (Jr) – Brownstown Central; Bobby Stout – Laville; Eric Freeman – Knightstown; Chris Swihart – Laville; Mark Matthews – Union County; Shannon McCormick – Muncie Burris; Franky Busby – Linton; Bo Gibson (Jr) – Perry Central; Jim Kulcher (Jr) – Boone Grove; Ryan Peterson – Oak Hill; Alex Smith (Jr) – Northwestern; Austin Turner (Jr) – Park Tudor; Dan Allen – Linton; Scott Brothers – Delphi; Sean Cox (Jr) – Laville; John Forrest – Wheeler; Bryant Gastineau – Brownstown Central; Aaron Vogel – Madison-Grant

Class 1-A: Ryan Kannapel – Henryville; Michael McMullen (Jr) – Riverton Parke; Theo Heeke – Northeast Dubois; Wes Miller (Jr) – Tecumseh; Jade Anthrop (So) – Lafayette Central Catholic; Christian Luck (Jr) – Tri-County; Jared Broughton (So) – Indy Lutheran; Wes Smith (Fr) – Edinburgh; Tim Hammer – Tri-County; Griffin Richeson (So) – Lafayette Central Catholic; Jeremy Dumezich (So) – Whiting; Tyler Morgan – Riverton Parke; Kyle Wittmer – Loogootee; Blake Compton – Orleans; Kyle Lawson (Jr) – Hauser; Jon Ringenberg (Jr) – FW Blackhawk Christian; Pat Midla – Bethesda Christian

ylsw-lmw2.accessdomain.com