2005 All-State Teams
All State 4A
Pitcher ANDY WEEKS LAPORTE
  CHRIS LAGROW FORT WAYNE SNIDER
Catcher KYLE DAY FORT WAYNE SNIDER
1st Base DEREK STETLER MCCUTCHEON
2nd Base MATT DODARO LAKE CENTRAL
3rd Base TEAL MURPHY COLUMBUS NORTH
Shortstop JOEL MATHENY LAPORTE
Outfielder NICK CORPE ELKHART MEMORIAL
  RYAN CHENOWETH HOMESTEAD
  ANDREW HUEY SOUTHPORT
All State 3A
Pitcher ANDREW CLARK NEW PALESTINE
  MATT BISCHOFF NEW HAVEN
  JESSE BACHMAN NORTHRIDGE
Catcher SAM BONVILLIAN BLACKFORD
1st Base GARRETT CURLESS NEW PRAIRIE
2nd Base SCOTT BURDIN NORTH HARRISON
3rd Base JEREMY KUNZMAN KANKAKEE VALLEY
Shortstop TOM FINN ANDREAN
Outfielder JEFF SMITH FRANKFORT
  MARK ISENBERG BLACKFORD
  PAT FREELAND BENTON CENTRAL
All State 2A
Pitcher BRAD PIATT LEWIS CASS
  DAVID EARLY TRITON CENTRAL
Catcher ZACH DALE HAGERSTOWN
1st Base CHRIS SWEENEY PARK TUDOR
  JAKE HYNDMAN CHURUBUSCO
2nd Base KYLE MCWILLIAMS HERITAGE CHRISTIAN
3rd Base BRANDON BEACHY NORTHWESTERN
Shortstop SCOTT MCCORY BROWNSTOWN CENTRAL
Outfielder JEREMY KUESTER SOUTH SPENCER
  JORDAN YOUNG BROWNSTOWN CENTRAL
  GARRETT SEAGRAVES LEWIS CASS
All State 1A
Pitcher PAT MIDLA BETHESDA CHRISTIAN
  NEAL BRACKETT FRONTIER
Catcher BRAD LANTZ LAPEL
1st Base GRANT DAVIS WEST CENTRAL
2nd Base ARYN ROSS HAUSER
3rd Base LOGAN NUSSBAUM FW BLACKHAWK CHRISTIAN
Shortstop RANDY TAYLOR COWAN
Outfielder COLLIN ARMOLD LAFAYETTE CENTRAL CATHOLIC
  KORY BENBOW (So) COWAN
  CHRIS GAINES NORTH DAVIESS
Honorable Mention

Class 4-A: Blake Hindsley – Laporte, Austin Nickol – Brownsburg, Quinn Haselhorst – Noblesville, Andrew Drummond – Huntington North, Scott Elmendorf – Castle, Cory Dragstrem – Brownsburg, Tony Goodpaster – Avon, Kyle Byrum – Center Grove, Corey Ebert – Avon, TJ Baumet – Brownsburg, Adam Blackburn – Shelbyville, Stephen Geller – Avon, John Schlichter – FW Carroll, Gary King – Brownsburg, Kyle Cox – Ben Davis, Patrick Jones – Pike, Scott Bickel – Huntington North, Austin Kline – Huntington North, David Klass – Evansville North, Reid Spitaels – Penn, Brady Shoemaker – Northview, Brandon Knowling – McCutcheon, Jim Peck – Shelbyville, Aaron Hammonds – Greenfield Central, Brenden Stines – Penn

Class 3-A: Zach Dygert – Angola, Bryce Pund – Heritage Hills, Matt Gibson – Peru, Josue Pizana – West Noble, Mike Morrison – Bishop Luers, Kyle Brown – Tippecanoe Valley, Jason Jamerson – Pendleton Heights, Cam Branock – Mississinewa, Josh Buell – Angola, Andrew Stout – Elwood, Chris Kapp – West Lafayette, Bryan Chestnut – West Vigo, Jace Redman – Mount Vernon, Lance Hanmer – Greensburg, Derrick Duke – Peru, Keith Kindig – Tippecanoe Valley, Quentin Brown – Western, David Hornyak – Hammond Clark, Kyle Long – Delta, Corey Oetting – Bellmont, Matt Dobin – Kankakee Valley, Ryan Barnes – West Lafayette, Ryan Schmidt – Bellmont, Matt Sokolowski – Bishop Dwenger, Adam Israel – Batesville

Class 2-A: Ty Needler – Oak Hill, Larry Pempek – Hanover Central, Aaron Richardson – Wapahani, Max McCrite – Providence, Jeff Mendenhall – Centerville, Brad Needler – Oak Hill, Grant Lamar – Perry Central, Jeremy Hazelbaker – Wapahani, Jared Baehl – North Posey, Ryan Cupp – Boone Grove, Michael Stout – Park Tudor, Tyler Fisher – Taylor, Mark Carden – Lewis Cass, Andy Spahn – North Posey, Nick Poe – Manchester, Garrett Schuitema – North Newton, Jon Carl Isom – Mitchell, Cal Bearman – Heritage, Daniel Rhodes – Hagerstown, Mike Zolper – Boone Grove, Joe Egner – Manchester, Kyle Dillon – Taylor, John Toschlog – Centerville, Bryant Gastineau – Brownstown Central, Trent Dahlstrom – North Putnam, Shawn Bishop – Boone Grove

Class 1-A: CJ Rowe – South Central (UM), Brian Delehanty – Michigan City Marquette, Tony Badger – Covington, Jared Rehmel – Shakamak, Cole Bell – Tri-County, Cameron Farmer – Daleville Brent Hicks – North Vermillion, David Addington – Lapel, John Selman – Kouts, Brent Mosser – Lafayette Central Catholic, Tyler Rehmel – Shakamak, Jared Turner – Hauser, Eric Jensen – Oregon-Davis, Case Belcher – Henryville, Zach Osman – Michigan City Marquette, Aaron Parkison – Daleville, Tyler Morgan – Riverton Parke, Jacob Mathers – Orleans, Jacob Fritz – West Central, TJ Amerman – Riverton Parke, W. Bucher – SOuth Central (UM), Chris McRae – South Central (Elizabeth), Joey Niezer – Oldenburg Academy

ylsw-lmw2.accessdomain.com