1999 All-State Teams
4 A 1st TEAM    
     
POSITION
PLAYER
SCHOOL
CATCHER ROB BOWEN HOMESTEAD
NICK McINTYRE McCUTCHEON
FIRST BASE SCOTT AGNEW NOBLESVILLE
SECOND BASE TAL SHORT LAWRENCE NORTH
SHORTSTOP DAVID BEDWELL NORTHVIEW
THIRD BASE WADE THORTON BROWNSBURG
OUTFIELDERS BRIAN MCDOWELL LAWRENCE NORTH
BRANDON ACKLEY CARMEL
DAN UNDERWOOD BEDFORD NORTH LAWRENCE
PITCHERS BILL WHELLER CROWN POINT
JARED VANCE CONNERSVILLE
CHADD BLASKO MISHAWAKA
KEN HUGHES LAWRENCE NORTH
JAKE BIERNACKI LAPORTE
     
3-A 1st TEAM    
     
CATCHER JAKE FOX INDPLS CATHEDRAL
FIRST BASE ROB ROBBINS DELTA
SECOND BASE BRAD KRINER RONCALLI
SHORTSTOP CHRIS BASS MADISON
THIRD BASE DAVID COOPER ELWOOD
OUTFIELDERS DAVE LOWER CULVER MILITARY
BRENT PRZYBYLSKI KANKAKEE VALLEY
CHAD LITER MADISON
JOE KRESS JASPER
KEITH WINDLER BENTON CENTRAL
PITCHERS NEAL MUSSER BENTON CENTRAL
BRYAN BULLINGTON MADISON
LEE PEACH EVANSVILLE MEMORIAL
RYAN PENDERGRASS KANKAKEE VALLEY
AARON PHILLIPS PENDLTON HEIGHTS
     
2-A 1stTEAM    
     
CATCHER NATHAN CRESS FRANKTON
FIRST BASE JOSH RIDER JIMTOWN
SECOND BASE LANDON GILBERT JIMTOWN
SHORTSTOP ADAM SCHIFF EVANSVILLE MATER DEI
THIRD BASE CORY CHILDS HAGERSTOWN
OUTFIELDERS ROGER HANAS BOONE GROVE
JOSH SMITH JIMTOWN
B.J. STEELE CHARLESTOWN
PITCHERS DUSTIN MACKE EVANSVILLE MATER DEI
JACOB CARY NORTH KNOX
     
1 A 1st TEAM    
     
POSTION
PLAYER
SCHOOL
CATCHER JOE HUNTER WAPAHANI
FIRST BASE ROSS FLECK PARK TUDOR
SECOND BASE BUDDY CLINE ROCKVILLE
SHORTSTOP TODD GRANT PARK TUDOR
THIRD BASE AARON ASH BARR REEVE
OUTFIELDERS EVAN BINGHAM BLOOMFIELD
JEREMY BIRGE LAFAYETTE CATHOLIC
CARL ERICKSON WASHINGTON TOWNSHIP
PITCHERS TONY GRISWOLD NORTH CENTRAL
JASON HANSON ROCKVILLE
HONORABLE MENTION
Class 4-A: David Salinas-S.B. Clay, Chad Kauffman-Perry Meridian, Casey Rohan-Penn, Trent Hardisty-Martinsville, Lucas Fry-Penn, Josh York-Jeffersonville, Jared Grimes-T.H. South, Brad Mumma-LaPorte, Tom Gifford-Concord, Drew Fizer-Penn, Andy Beer-FW Northrop, Todd McIntire-Hamilton SE, Justin Konopacki-FW Northrop, Jared Lowe-Lawrence North, Kevin Boyd-Highland, Andrian Brown-Noblesville, Mark Burkhalter-Laf. Jefferson, Rex Eaton- Jennings Co., Adam Berg-FW northrop, Aaron Gonzalez-Crown Point, Adam Wright-Center Grove, Matt
Crews Lawrence North.

Class 3-A: Jake Martin-Rushville, Justin Blincoe-Silver Creek, Andy Anderson-Edgewood, Shayne Kinder-Delta, Jarod Springman-Rushville, Bob Laude-Andrean, Phil Ruhe-Jasper, Jim Ross-Calumet, Russ Mannix-Blackford, Bryan Spencer-Frankfort, Ray Sterling-Angola, Corey
Staton-Crawfordsville, Matt Carlson-Crawfordsville, Aaron Shelbourne-Kankakee Valley, Kabe
Flanagan-Elwood, Ryan Doctor-FW Concordia, Trevor Kessling-Pendleton Heights, Dan Taylor-Roncalli, Korey Kirkpatrick-So.Dearborn, Jay Meadows-Peru.

Class 2-A: Justin Hajec-Clarksville, Dustin Ruhl-Leo, Justin Denny-Southwood, Jesse Johnson
-Hagerstown, Kevin Silwa-Boone Grove, Mikael Speth-North Knox, Josh Kochale-Boone Grove
Alan Campbell-Hagerstown, Brent Sicard-Forest Park, Brandon Boles-Taylor, Nate Bowling-
Union County, Kenny Hanson-North Miami, Jeremy Lothamer-FW Luers, Shane Taylor-Hagers
town, Brad Collins-Taylor, Josh Cox-Eastern, Gabe Guthrie-Eastern, Jarod Brames-Forest Park, Adam Bollier-Leo, Bill Hutslar-Mitchell, Jeff Gobie-Shenandoah, Jon Gratz-Manchester.

Class 1-A: Steve Schroeder-South Central, Brian Kuh;man-Howe Military, Branden Clauss-
Triton, Dennis Dixon-Washington Twp., Steve Schweickhart-FW Blackhawk, Todd McEldowney- Monroe Central, Scott Hammer-Wapahani, Travis Musser-Hamilton, Ryan Owen-Springs Valley Josh Crabtree-Henryville, Kurt Welsh-South Central, Duke Behr-Daleville, Travis Robinson-
Lanesville, Kurt Hopkins-Rockville, Aaron Blair-Hauser, Matt Wanemacher-Triton, Dustin Kurtz-
Washington Twp., Shaun Murphy-North White, Chad Conwell-North White, Joel Johnson-North White.

ylsw-lmw2.accessdomain.com